2D kódy

Nejpoužívanější 2D symbologie:

Aztec Code

aztec codePřesto, že je patentovaný, je uvolněn pro všeobecné požití. Je to jeden s nejmenších 2D kódů, navíc nepotřebuje okolo sebe volné místo při tisku. Může dosahovat rozměrů až 151×151 pixelů což umožǔje zakovat až 3832 číslic, 3067 písmen, nebo 1914 bajtů dat.

 

 

 


Data Matrix

datamatrixJe 2D kód vysoce odolný proti poškození díky jeho kontrolním kódům. Hlavní výhodou je jeho velikost, kdy např. 50ti znakový kód zabere pouze 2-3mm2 . Další výhodou je, že je čitelný už při kontrastu tisku 20% což umožňuje vypalovat jej pomocí laseru s velikostí bodu 300mikrometrů např. na lékařské nástroje. Maximální velikost uložené informace v kódu je až 2 335 alfanumerických znaků.

 

 


MaxiCode

maxicodeMaxikode je kód navržený pro Americkou poštovní službu UPS. Bývý také často označován jako UPS code. Umožňuje uložit až 93 znaků, dohromady lze zřetězit až 8 kódů pro větší počet znaků. Kruhový střed slouží k zaměření kódu při automatizovaném čtení.

 

 


PDF417

pdf4172D kód založený na složených lineárních kódech. Je používán hlavně v letectví pro identifikaci palubních lístků, ale také jinde. Je složen z 1 až 30ti řádků označovaných jako codewords. Každý řádek (codeword) obsahuje zakódované číslo 0 až 928 včetně. Text je do kódu překládán pomocí mechanizmu Base928 kdy se používá 900 kódů pro text a 29 kódů pro speciální funkce. toto kódování umožňuje, že každý řádek může obsahovat jeden nebo dva znaky, Skupina 5ti řádků může obsahovat až 6 bajtů, 15 řádků může obsahovat a 44 číslic.

Hlavní výhodou tohoto kódu je, že může být čten lineární laserovou čtečkou.

 


QR Code

qrcodeNázev odvozen od Quick Response Code. Jeho výhodou je možnost čtení obyčjnou kamerou např. v mobilním telefonu a to z jakého koli směru. Je vybaven pokročilou metodou korekce chyb čtení. V současné době je využíván masově hlavně ke snadnému přenosu datových struktur z tisštěných médií do mobilních zařízení (např. vizitky, URL adresy, platební příkazy, atd.). Kapacita kódu může být až 7089 číslic, až 4296 alfanumerických znaků, 2953 bajtů,

 

 
Nenašli jste odpověď na svojí otázku, chcete poradit nebo se dozvědět více o této problematice?
Kontaktujte nás!